5M1Kya hoşgeldiniz!


 
radyo dinleAnasayfaPortalliSSSAramaÜye ListesiKayıt OlKullanıcı GruplarıGiriş yapqwgqw

Paylaş | 
 

 top 10 film üçlemesi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaXPoWeR
Admin
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 344
Yaş : 27
Nerelisiniz : Manisa
Kayıt tarihi : 03/05/07

MesajKonu: top 10 film üçlemesi   Cuma Haz. 01, 2007 12:42 pm


► Matrix üçlemesi
Andy ve Larry Wachowski kardeşlerin senaryosunu yazıp yönettiği üçlemenin ilk filmi The Matrix (IMDB notu 8,6/10) 1999 yılında gösterime girdi. Makinelerle insanlar arasında gelecekte yaşanan savaşı konu alan film, hızlı temposu, felsefi derinliği, çok katmanlı senaryosu, yarattığı fantazi dünyası, ilginç çekim teknikleri gibi artılarıyla bilgi-kurgu sevenleri de sevmeyenleri de sinema salonlarına çekmeyi başardı. En iyi ses, en iyi ses efekti, en iyi görüntü efekti ve en iyi kurgu dallarında 2000 yılında 4 de Oscar kazanan film, başlangıçta üçleme olarak planlanmamıştı. Ancak, ilk filmin müthiş gişe başarısı kaçınılmaz olarak devam filmlerini getirdi. 2003 yılı Mayıs ayında The Matrix Reloaded (IMDB notu 7,0/10), yine aynı yılın Kasım ayında The Matrix Revolutions (IMDB notu 6,3/10) seyirciyle buluştu. Her ne kadar 2. ve 3. filmler ilk film kadar beğenilmemiş olsa da seriyi tamamlayan filmler olarak sinema tarihindeki yerlerini aldılar.

► Lord of the Rings üçlemesi
John Ronald Reuel Tolkien'in zamanında değeri bilinmemiş başyapıtı The Lord of the Rings, aynı kitaplarında olduğu gibi 3 bölüm halinde sinema perdesine aktarıldı.Yönetmenliğini Peter Jackson'ın yaptığı filmlerden ilki LOTR : The Fellowship of the Ring (IMDB notu 8,7/10), 2001 yılında gösterime girdi. Daha önce kitabı okumuş olanlar biraz daha temkinli yaklaşsalar da film genel olarak izleyiciyi tatmin etmeyi başardı. Tolkien tarafından yaratılmış olan ve hikayenin geçtiği Orta Dünya, kendisi hakkında bilgi sahibi olmayanları da ilk filmle birlikte etkisi altına aldı. Yani ilk aşı tutmuştu, devam filmlerinin gişe başarısı kaçınılmazdı ve öyle oldu. 2002 yılında gösterime giren LOTR : The Two Towers (IMDB notu 8,7/10) ve 2003 yılında gösterime giren LOTR : The Return of the King (IMDB notu 8,8/10) filmleriyle üçleme başarıyla tamamlandı.

► Star Wars üçlemesi
Star Wars denilince söz konusu olan bir değil iki üçleme. İlk üçleme SW : A New Hope (1977, IMDB notu 8,8/10), SW : The Empire Strikes Back (1980, IMDB notu 8,8/10) ve SW : Return of the Jedi (1983, IMDB notu 8,2/10) filmlerinden oluşuyor. Bu seriyi sinemada izleyecek kadar yaşlı olmadığım için (cidden Wink diğer üçlemeye geçiyoruz. İkinci üçlemenin ilk filmi SW : The Phantom Menace 1999 yılında gösterime girdi. İlk Star Wars filminden 22 yıl sonra seyirciyle buluşan bu film, hem ilk üçleme ile Star Wars fanı haline gelmiş olan orta yaşlı kitleyi hem de filmden önce oyunlarla, dizilerle, çizgi filmlerle kıvama getirilmiş olan çocuklarını hedef alıyordu. İkinci üçleme ilk üçlemedeki ruhu yakalayamasa da gişeden alnının akıyla çıktı. Daha sonra 2002 yılında gösterime giren SW : Attack of the Clones (IMDB notu 6,8/10) ve SW : Revenge ofthe Sith (IMDB notu 7,9/10) filmleriyle Star Wars serisi başladığı noktaya, 1977 yılına bağlandı. Söylentilere göre serinin yapımcısı, senaristi ve yönetmeni George Lucas ikinci üçlemeden 20 yıl sonra çekeceği üçüncü üçlemeyle seriyi tamamlamayı planlıyor.

► Sergio Leone (Spagetti Western) üçlemesi
İtalyan yönetmen Sergio Leone' nin birer yıl arayla çektiği 3 western filmi bu türe damgasını vuran filmler oldu. Bu filmlerden ilki 1964 yılında gösterime giren Per Un Pugno Di Dollari (A Fistful of Dollars) (IMDB notu 7,9/10) Clint Eastwood'un da western yıldızı olması sağladı. Bu filmden bir yıl sonra 1965 yılında Per Qualche Dollaro İn Piu (For a Few Dollars More) (IMDB notu 8,2/10) gösterime girdi, onu da 1966 yılı yapımı İl Buono, İl Brutto, İl Cattivo (The Good, the Bad and the Ugly) (IMDB notu 8,9/10) izledi. Western türünün en iyi örnekleri arasında sayılabilecek bu filmleri unutulmaz yapan şeylerden biri de kuşkusuz müzikleriydi. Bu filmlerin Ennio Morricone tarafından bestelenen müzikleri, Sergio Leone'nin yönetmenlik yeteneklerine ekstra katkıda bulunarak filmlerin başarısında pay sahibi oldu.

► Indiana Jones üçlemesi
Sinemanın dahi çocuğu Steven Spielberg'in 80'li yıllarda çektiği 3 Indiana Jones filmi egzotik mekanlarda geçen gizemli olayları ve içerdiği sağlam aksiyonla hem gişede hem de seyir zevki açısından büyük başarı sağladı. İlk film 1981 yılında gösterime giren Raiders Of The Lost Ark (IMDB notu 8,7/10) en iyi sanat yönetmeni, en iyi özel efektler, en iyi kurgu ve en iyi ses olmak üzere 4 de Oscar kazandı. Spielberg ilk filmin başarısını 1984 yılında çektiği Indiana Jones and the Temple of Doom (IMDB notu 7,3/10) ve 1989 yılında çektiği Indiana Jones and the Last Crusade (IMDB notu 8,2/10) filmleriyle takviyeledi. 2008 yılında gösterime girmesi beklenen 4. Indiana Jones filmi şu an yapım aşamasında. Fourth Installment of the Indiana Jones Adventures isimli son macera 23 Mayıs 2008'de Türkiye'de seyirciyle buluşacak.

► Back to the Future üçlemesi
80'li yılların bir diğer gişe canavarı Robert Zemeckis'in yazıp yönettiği Back to the Future üçlemesi, zaman makinasına dönüştürülmüş DeLorean marka arabayla zamanla oyuncak gibi oynayan Marty McFly ve en yakın arkadaşı Dr. Emmett Brown'ın eğlenceli, fantastik ve aksiyon yüklü maceralarını konu alıyordu. 1985 yılında gösterime giren ilk film olan Back to the Future (IMDB notu 8,2/10), özellikle genç izleyicileri etkilemeyi başardı. İlk filmin gişede yakaladığı başarının da etkisiyle 1989 yılında Back to the Future Part II (IMDB notu 7,2/10) ve 1990 yılında Back to the Future Part III (IMDB notu 6,8/10) gösterime girdi. Bu filmler ilk filmin yakaladığı başarıyı yakalayamasa da özellikle genç izleyicileri sinema salonlarına çekmeyi başardı.

► Terminator üçlemesi
Senaryosu James Cameron tarafından yazılan ve 2029 yılında makinelerle insanlar arasında yaşanan savaşı engellemek için geçmişe yani 1985 yılına gönderilen bir cyborg ile hedefi Sarah Connor arasındaki kovalamacayı temel alan ilk film The Terminator (IMDB notu 8,0/10) 1984 yılında gösterime girdi. Yavaş yavaş tırmanan gerilim ve soluk kesici aksiyon temposu filmin gişeden başarıyla çıkmasını sağladı. Yokedici cyborg 1991 yılında Terminator 2 : Judgement Day (IMDB notu 8,3/10) filmiyle yeniden arz-ı endam eyledi. İlk filmden daha başarılı olan bu film özellikle sıvı metal görünümlü cyborg sahneleriyle zihinlere kazındı. 2003 yılında üçlemenin zayıf halkası Terminator 3 : Rise of the Machines (IMDB notu 6,8/10) gösterime girdi. İlk 2 filmin çok gerisinde kalan bu film, beklenen başarıyı yakalayamadı. Son olarak, ufukta yeni bir Terminator filmi göründüğünü de belirteyim.

► Die Hard üçlemesi
Bruce Willis'i Mavi Ay (Moonlighting) dizisinin sevimli dedektifi David Addison imajından kurtarıp aksiyon filmi yıldızı konumuna yükselten üçlemenin ilk filmi John McTiernan tarafından yönetilen Die Hard (IMDB notu 8,1/10) 1988 yılında gösterime girdi. 80'li yıllarda başlayan aksiyon furyasının başarılı örneklerinden biri olan film, izleyicinin de beğenisini kazandı. 1990 yılında serinin 2. filmi Die Hard 2 (IMDB notu 6,8/10) gösterime girdi. Bu kez yönetmen koltuğunda Renny Harlin vardı. İkinci film ilk filmin izinden yürüyemedi ve beklediği başarıyı yakalayamadı. 1995 yılında John McTiernan tarafından yönetilen serinin 3. filmi Die Hard : With a Vengeance (IMDB notu 7,1/10) gösterime girdi. Samuel L.Jackson ve Jeremy Irons'ın da kadroya dahil olmasıyla film kendisini yeniden izlettirmeyi başardı.

► Pirates of the Caribbean üçlemesi
Yönetmenliğini Gore Verbinski'nin yaptığı serinin ilk filmi Pirates of the Caribbean : The Curse of the Black Pearl (IMDB notu 8,0/10) 2003 yılında izleyiciyle buluştu. Film, özellikle Johnny Depp'le hayat bulan Kaptan Jack Sparrow karakteriyle ve hızlı temposuyla hakkettiği ilgiyi gördü. İlk filmden 3 yıl sonra 2006 yılında Pirates of the Caribbean : Dead Man's Chest (IMDB notu 7,4/10) filmiyle eğlence ve aksiyon devam etti. Serinin son filmi şu anda sinemalarda gösterilmekte olan Pirates of the Caribbean : At World's End (IMDB notu 7,8/10) Kaptan Jack Sparrow ve mürettebatı için iyi bir final oldu.

► Godfather üçlemesi
Her ne kadar sinemada izlememiş olsam da, şu an için IMDB'nin ve pek çok sinemaseverin 1 numarası olan Godfather serisini anmadan bu yazıyı bitirmek olmazdı. Mario Puzo'nun romanından yine Mario Puzo ve filmlerin yönetmenliğini de yapmış olan Francis Ford Coppola tarafından senaryosu yazılan üçlemenin ilk filmi 1972 tarihli The Godfather (IMDB notu 9,1/10) bir mafya ailesi etrafında dönen olayları konu alıyordu. 3 oskarlı filmin devamı 1974 yılında geldi. İkinci film The Godfather : Part II (IMDB notu 9,0/10) bu kez 6 oskarla ve yine izleyicilerin büyük ilgisiyle ödüllendirildi. Coppola serinin son filmini 1990 yılında çekti. The Godfather : Part III (IMDB notu 7,5/10) ilk 2 filmin iyi bir takipçisi olamadı ve serinin finali biraz tatsız tamamlandı.

Bu listeyi hazırlamak benim için pek de kolay olmadı. Sinemada devam filmi çekilmiş çok sayıda film var. Ama bunların bazıları 3'te durmayı becerememiş, Rocky, Alien, Lethal Weapon gibi filmler. Bazıları da 3.sü çekilmemiş, Ice Age, Ghostbusters, Gremlins gibi filmler. 3 film olarak çekilmiş ama keşke devamı çekilmeseymiş dedirten filmler de var tabi, Scream, Rambo, Halloween gibi. Ama en acısı bu listeye girebilecek bir Türk filmi üçlemesi bulamamış olmamdır heralde...

[freelancer]

_________________


Köpekler için üzülmeye değmez.
Köpekler burunlarının dibinde bile olsa.
Renk körü olduklarından gökkuşağının o güzel renklerini göremezler.
Biz de zamanında bir köpeğe gökkuşağının renklerini gördüğümüzü anlatmaya çalıştık..
..Ama hiçbir köpeği inanadıramadık arkadaşlar.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://5m1k.yourme.net
ttcn
Çalışkan kullanıcı
Çalışkan kullanıcı
avatar

Kadın Mesaj Sayısı : 41
Yaş : 26
Kayıt tarihi : 05/05/07

MesajKonu: Geri: top 10 film üçlemesi   Cuma Haz. 01, 2007 7:18 pm

bnce aralarında ki en iyi seri bttf, sefiorum gelecege donusu ve gelecege donusu sevenleri Smile
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
OGUZZCN
Süper Kullanıcı
Süper Kullanıcı
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 53
Yaş : 26
Nerelisiniz : Manisa/Soma
Kayıt tarihi : 04/05/07

MesajKonu: Geri: top 10 film üçlemesi   Cuma Haz. 01, 2007 8:46 pm

Tabiki BTTF Wink
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://5m1k.icelim.biz
turanjj
5m1k Çömezi
5m1k Çömezi
avatar

Mesaj Sayısı : 19
Kayıt tarihi : 04/05/07

MesajKonu: Geri: top 10 film üçlemesi   C.tesi Haz. 02, 2007 8:12 am

bence the godfather afro
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
darkmade
Tembel kullanıcı
Tembel kullanıcı
avatar

Mesaj Sayısı : 27
Kayıt tarihi : 04/05/07

MesajKonu: Geri: top 10 film üçlemesi   C.tesi Haz. 02, 2007 8:17 am

Bende karayip korsanları ve the godfather Very Happy
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
MaXPoWeR
Admin
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 344
Yaş : 27
Nerelisiniz : Manisa
Kayıt tarihi : 03/05/07

MesajKonu: Geri: top 10 film üçlemesi   C.tesi Haz. 02, 2007 8:53 am

The godfather beni etkilemişti baya geleceğe dönüş de baya güzeldi yüzüklerin efendisine hiç bi zaman ısınamadım sonuç olarak bence baba Razz

_________________


Köpekler için üzülmeye değmez.
Köpekler burunlarının dibinde bile olsa.
Renk körü olduklarından gökkuşağının o güzel renklerini göremezler.
Biz de zamanında bir köpeğe gökkuşağının renklerini gördüğümüzü anlatmaya çalıştık..
..Ama hiçbir köpeği inanadıramadık arkadaşlar.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://5m1k.yourme.net
 
top 10 film üçlemesi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» En kaliteli Film izleme yazılımı >>K-Lite<<
» Tatar Ramazan Sürgünde Film izle indirmeden !

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
5M1Kya hoşgeldiniz!  :: •• Hobi & Eğlence & Yaşam •• :: Sinema, TV-
Buraya geçin: